Какво поведение да избягвате като лидер?

Често се случва дадена компания да претърпи промени, породени от различни причини и често на ръководни позиции се озовават хора, които не са били готови или не са били подготвяни да заемат ръководни позиции. Тогава в най-добрия случай, те се записват на обучение за мениджърски умения или вземат книга на подобна тематика. В повечето книги за мениджърски умения се набляга осново на това какво лидерите трябва да правят и понякога се пропуска да се каже какво трябва да спрат да правят, за да избегнат потенциално вредни последствия.

Ето кои поведения трябва да спрете веднага:

1. Микролидерство – ако се оказвате постоянно над раменете на вашите служители и прекарвате много време като им казвате какво да правят шансовете ви да се окаже, че сте микролидер са огромни. Ако защитата ви е “ Нищо не се прави, ако не им кажа какво да направят”, то причината за това се крие в лицето, което ви гледа от огледалото. Промяната на това поведение обикновено изисква коучинг и достатъчно обратна връзка.

2. Критикуване на екипа публично – Това поведение наистина е токсично за вашите подчинени и екип. Научете се да контролирате емоциите в подобна ситуация и покажете на служителите си, че вие сте техен гръб в компанията. Когато останете сами, честно и спокойно дайде конструктивна критика и намерете заедно решение на проблемната ситуация.

3. Несподелянето на информация за представянето на компанията или на екипа. Можете да мислите, че вашите служители не се интересуват от по-голямата картина, но всеки се интересува от това как неговата работа се свързва с екипните резултати и с тези като цяло на организацията. Някои мениджъри предпочитат да държат служителите на тъмно с предположението,че те няма да разберат показателите или оценката или че споделянето на отрицателни резултати може да демотивира екипа. Всъщност хората работят най-добре, когато имат ясен контекст за това как тяхната работа се свързва с резултатите на фирмата, дори и резултатите да са лоши. И макар да е вярно, че някои хора няма да разберат счетоводните термини или мерките за резултатите от тях, скриването на информация поражда несигурност и страх.

4. Не искане на обратна връзка. Повечето пъти се говори за развиване на това умение у мениджъра, но се забравя, че и те имат нужда от обратна връзка. Ето защо добрия мениджър трябва да стумулира подчинените си да му дават обратна връзка без да се притесняват, че това ще доведе до някакво негативно поведение спрямо тях. В много случаи удобен е варианта да се направи анонимно изследване на служителите.

5. Крадене на идеи от членовете на екипа. Такова поведение гарантира, че ще унищожи цялото доверие и ще потисне творчеството и иновациите. Ефективните мениджъри се научават да осветяват прожекторите директно върху другите, вместо да откраднат светлината на прожекторите. Дайте кредит, никога не го вземайте, освен ако не се кредитирате за провал.

6. Соченето с пръст, когато нещо се обърка или някой сбърка. Ефективните лидери разбират, че са отговорни за резултатите на членовете на екипа си.